Správna teplota vody je dôležitým tajomstvo prípravy jemných čajov. Väčšina čiernych a čaju oolong by mali byť zaliate vodou, ktorá práve dosiahla bod varu. Var  je dôležitý, pretože zvyšuje množstvo kyslíka vo vode, ktorý umožní na čerstvejšie vnímanie čaju. Jednoduchý spôsob, ako zabezpečiť správne zovretú vodu, je  použiť elektrickú varnú kanvicu, ktorá automaticky vypne, keď je dosiahnutý bod varu.

Zelený a biely čaj musí byť varený pri nižších teplotách okolo 90 °C, v závislosti na čaji. Všeobecným vodítkom je:  čím jemnejší čaj, tým nižšia je teplota vody. Ak je teplota vody príliš vysoká, bude zelený čaj rýchlo horknúť.

Lúhovanie čajurestaurants

Často uvádzaný čas 3 -5 minút je dobré vodítko pre väčšinu čiernych čajov. Všeobecne platí, že čím menšia je veľkosť častíc čaju, tým kratšia je doba lúhovania.

Každý druh čaju vyžadujú rôznu dobu lúhovania. Tu sú niektoré príklady:

Special Grade Ti Kuan Yin netrvá dlhšie ako 30 sekúnd pre prvú infúziu.

Väčšina zelených a bielych čajov najlepšie chutia po 1 až 2 minútach

Darjeeling, so svojou jemnou, ovocnou vôňou, ktorá sa môže rýchlo stať nepríjemne horká, zvyčajne sa nemá lúhovať po dobu dlhšiu ako 3 minúty.

Oolong sa môže lúhovať až 7 minút.

Servírovanie čaju

Po vykonaní vyššie uvedených postupov, bude pozoruhodný čaj pripravený na servírovanie. 

1.Teplota podávaného čaju

Ľudská chuť je oveľa citlivejší na mierne teplé nápoje, než na tie veľmi horúce. Preto odporúčame nechať na čaj ochladnúť na teplotu kedy sa môžete pohodlne dotknúť pohára.

2. čajové šálky

Čaje môžu byť podávané v nejakom druhu tepelne odolnej šálky, alebo hrnčeka. Obrovský výber občas zábavno komplikovanej čajovej keramiky je k dispozícii v širokej škále cien.

Najvhodnejšou šálkou, ktorá podčiarkuje a zdôrazňuje prirodzenú krásu čaju je jednoduchý pohár vyrobený z bieleho porcelánu alebo žiaruvzdorného skla. Tak ako aj víno má svoj pohár, aj správna šálka na čaj umožní nápoju hovoriť samému za seba.

3. O pridávaní mlieka, cukru a ďalších látok

Keď príde na pridávanie prísad do čaju, preferencie sú tak rozmanité ako sú aj chute a zvyky. Neexistuje žiadny dobrý alebo zlý spôsob, ako si čaj ochutiť. Stručne zhrnieme argumenty pre a proti používaniu mlieka, cukru a citrónu:

Najmenej sporná rada je, že zelené, oolong a Darjeeling čaje by mali byť podávané bez akýchkoľvek prísad. Prevažná väčšina milovníkov čaju sa tiež zhodnei, že výdatné čierne čaje, ako je Assams, silný Ceylon alebo odvážnejší Keemuns, sú dobré s pridaním mlieka a v niektorých prípadoch sa dokonca posilní ich chuť.

 Pokiaľ ide o použitie cukru, rozdiely v názoroch sú obrovské. Zatiaľ čo mnoho čajových nadšencov tvrdí, že pridanie cukru zamaskuje chuť jemného čaju, iní sú presvedčení, že  používané na cukru zlepšuje chuť mnohých silných čajov.

Citrón čaju  nepochybne pridá citrónovú chuť a tým mení jeho chuť. Citrón by mal byť preto používaný výhradne pre osviežujúce ľadové čaje (zelený alebo čierny čaj).

Kontakt

Tel: 0903 828 994
Email: info@solaris-tea.eu 

Website: www.solaris-tea.eu

Veľkoobchod